ożywią Twoje wnętrze!

Siadam do pisania ze świadomością, że nie wyczerpię tematu, bo rynek ceramiki oraz środowisko ceramików są w naszym kraju przebogate! To tylko kilka subiektywnie wybranych przykładów, którymi chcę się podzielić .

Kiedy dotykam ceramiki odczuwam całą gamę uczyć: wiem, że trzymam w ręce coś prawdziwego, naturalnego, twardego a jednocześnie delikatnego i kruchego. Wyroby z gliny i porcelany są przeciwieństwem plastiku, który kojarzy się z tymczasowością, jednorazowością i zanieczyszczeniem środowiska. Często tworzone ręcznie, unikatowe, z urokiem drobnych niedoskonałości.

Możliwość pracy zdalnej sprawiła, ze niektórzy z nas więcej czasu spędzają w domu. Jego wyposażenie nabrało większego znaczenia- bo towarzyszy nam w ciągu dnia. Chcemy patrzeć na przyjemne kształty, dotykać struktur, dekorować dom żywymi i suszonymi kwiatami.

Ceramika przeżywa swój renesans we wnętrzach. Niesamowicie ociepla sterylne i minimalistyczne przestrzenie. Pamiętam z dzieciństwa różnorodne wyroby ceramiczne tak popularne w czasach PRL. Ale ponieważ pierwsze wolne wybory przeżywałam jako 6-latka, moje mgliste wspomnienia końcówki komunizmu są zabarwione urokiem dzieciństwa, atmosferą domu dziadków, po których odziedziczyłam min. wazonik, talerzyki i świecznik.

Odziedziczone po Dziadkach

Coraz większą popularnością cieszą się sklepy z ceramiką vintage. Najbardziej znany to Yestersen. Wyroby ceramiczne z przed lat świetnie będą wyglądały we wnętrzach w stylu eklektycznym oraz jako barwne akcenty we wnętrzach inspirowanych latami 50’-mid century. We wnętrzach z elementami stylu Art Deco, gdzie każdy element jest starannie dobrany, odnajdą się kolorowe i geometryczne wazony, donice i rzeźby. Często te elementy w sposób nieoczywisty nawiązują kształtem do obłości ludzkiego ciała, są zabawne i zaskakujące.

W eleganckim stylu modern classic zauważymy monochromatyczne rzeźby i wielkoformatowe wazony- koniecznie na postumentach.

W stylu skandynawskim- domowym i przytulnym- spotkamy kolekcje barwnych talerzy na ścianach, wazony z modnymi suszkami i świeczniki. Najlepiej w kolorach z monochromatycznej palety: bielach, kremach, beżach, brązach, grafitach i czerni. Przy stonowanym kolorze bardziej wybija się faktura: surowa, aksamitna, a czasem chropowata. Wiele dekoracji w tym stylu, w korzystnej cenie, znaleźć można w centrach handlowych i wnętrzarskich sieciówkach: JYSK, IKEA, HM Home, Zara Home, Home&You.

W styl wabi-sabi i japandi  doskonale wpiszą się piękne dzbanki i miseczki do parzenia herbaty, oryginalne naczynia do sushi. W stylistyce takich naczyń pojawia się motyw stokrotki- czyli „nakrapianego” drobnymi punktami szkliwa. Miłośnikom domowego spa i salonów beauty spodobają się gliniane miseczki i szpatułki do rozrabiania sypkich maseczek.

Ile jeszcze tematów przede mną! Zapraszam do mojego sklepu po mozaikowe talerze, misy, a wkrótce także inne naczynia i dekoracje.