Udało mi się zapolować na wyprzedaży!
Zakupiłam kilka sztuk odzieży oraz kubeczki, których u nas zawsze brak. Właściwie to nie kubeczki tylko kubasy, albo nawet kubły. Pijemy duże ilości herbaty, więc w poszukiwanie kubków wpisany był warunek pojemności min. 0.5 litra. I udało się!
Serce skradł mi niebieski wzór. Podoba mi się ich kształt, lekkość, cienkie ścianki. W środku są białe i już na pierwszy rzut oka widać, czy herbata jest mocna, czy to fifka. (Po poznańsku słaby napar).
Kobaltowy kolor na porcelanie wije się wstęgą przez całą historię porcelany w Europie…
Przywodzi na myśl morze i białą architekturę greckich wysp, nawiązują do stylu marynarskiego, do szkolnych mundurków, atramentu…
Biało-niebieska porcelana przywędrowała z Chin. Została wynaleziona w VII wieku. Od czasu podróży Marco Polo była importowana do Europy i stała się synonimem luksusu.
W XVI w rzemieślnicy z Holandii wynaleźli sposób produkcji fajansu (Fajanse z Delf), który miały imitować drogie naczynia, oczywiście zdobione motywami w kolorze kobaltowego błękitu.
W Europie technologię produkcji porcelany wynalazł w pocz. XVIII w. Ehrenfried Walther von Tschirnhau. Porcelanę wyrabianą w Saksonii nazywano „białym złotem”, gdyż zastępowała złoto jako królewski podarunek, osiągając ceny porównywalne do kruszcu. Produkcja w Miśni początkowo prowadzona była na małą skalę, pojedyncze egzemplarze traktowano jak dzieła sztuki.
Drugim ośrodkiem europejskiej produkcji porcelany była Wielka Brytania, gdzie w 1745 roku opracowano recepturę tzw. porcelany kostnej, która wyróżnia się wysokim poziomem bieli i przejrzystości oraz wytrzymałością mechaniczną i jest produkowana do czasów obecnych.
Wszystkie odcienie niebieskiego- od granatu po błękit- prezentują się na ceramice pięknie. Kojarzą się nieco nobliwie, ale projektanci korzystają z tego, nawiązując w swoich projektach do przeszłości.
Na polskim rynku ogromną popularnością cieszą się kamionkowe wyroby z fabryki w Bolesławcu, który ma w swojej ofercie propozycje od znanych polskich designerów (np. Doroty Koziary).
Bardzo podoba mi się również projekt Marka Cecuły dla fabryki porcelany Ćmielów.
A inne propozycje pochodzą ze sklepów internetowych oraz popularnych „sieciówek”.
Wazon na tulipany, 1700–1800 https://pl.wikipedia.org/wiki/Fajanse_z_Delftu
Oraz współczesny Royal Copenhagen
Projekt Marka Cecuły dla fabryki Ćmielów
Kolekcja Renesans Doroty Koziary dla Fabryki w Bolesławcu
to też Manufaktura w Bolesławcu
Porcelana Ćmielów
Japońskie naczynia do sushi https://nagomi.pl/
Porcelana firmy Sieger
Przepiękna kolekcja (nie tylko) ceramiki Zara Home Total Indigo